Категорија на пребарување

Свет

МОСКВА: ТРКАТА ВО ВООРУЖУВАЊЕ СТАНА РЕАЛНА ОПАСНОСТ

Трката во вооружување во светот денес стана опасна реалност, поради акциите на западните земји, изјави раководителот на Одделот за неширење и контрола на нуклеарното оружјето при руското Министерство за надворешни работи, Владимир Ермаков.…

ДВАНАЕСЕТ ВРАБОТЕНИ ВО „ЕПЛ“ УАПСЕНИ ЗА ИСТЕКУВАЊЕ ИНФОРМАЦИИ

Американскиот информатички гигант „Епл“ открил дека 29 негови вработени минатата година до медиумите доставиле тајни информации за развој на производи на компанијата. Како што објави „Енгаџет“, повикувајќи се на информација од интерен блог…

Столтенберг: Тензиите меѓу Турција и Грција не се работа на НАТО

Лидерите на Турција и Грација треба сами да ги решат прашањата што предизвикуваат тензии во односите меу двете земји, бидејќи тоа не е работа на НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. – Мислам дека одредени…

АНКАРА БАРА ЕКСТРАДИЦИЈА НА 450 ТУРСКИ ДРЖАВЈАНИ ОД АЛБАНИЈА

Турските власти доставиле 450 барања за екстрадција на турски државјани од Албанија, но Тирана молчешкум ги отфрла овие барања. Ова во емисијата „Јава“(Недела) на албанската државна телевизија го изјави аналитичарот Лоренс Ванѓели во дебата…

Тој е единствениот американски репортер во Сирија: Ги прашал Сиријците што мислат за заканите на…

Новинарот на мрежата "CBS", Сет Дуен, единствениот американски известувач во Сирија, се прошетал низ улиците на Дамаск за да ги праша Сиријците во престолнината што мислат за заканите на Вашингтон за воен удар, а од одговорите заклучил дека…

Хорор сцена: Татко ја фрлил ќерката од кров, додека толпата во транс навивала: Фрли ја, фрли ја

Јужноафриканецот е обвинет за обид за убиство откако ја фрлил својата 6-месечна ќерка од врвот на колиба во илегален дел од градот, за да спречи рушење. 38-годишниот маж го понел бебето на кровот на својот дом во знак на протест против…

Лозовите насади на винаријата „Тиквеш” се прошируваат и во Франција?

Медиумите во јужниот дел на Франција објавија вест за која тивко се зборува веќе некое време во Прованса: Светозар Јаневски, сопственик на винаријата „Тиквеш” , е во процес на купување нова винарија, односно замок од XVIII век и 60 хектари…

Во Шведска пуштен во употреба првиот електричен автопат во светот кој ги полни возилата додека се…

Првиот електричен автопат во светот кој ги полни батериите на возилата додека се движат по него беше пуштен во употреба во Стокхолм, Шведска, Патот ќе го поврзува аеродромот Арланда во Стокхолм со логистички места во близина е долг само 2…

ТРАГЕДИЈА: Татко го фрлил бебето од покрив за да спречи уривање на куќа

Маж од Јужна Африка е обвинет за обид за убиство откако ја фрлил својата шестмесечна ќерка од врвот на колиба, за да спречи уривање. Таткото на возраст од 38 години го однел бебето на покривот на својата куќа во знак на протест против…

ВО АЛБАНИЈА ЗАПЛЕНЕТИ НАД 600 КИЛОГРАМИ МАРИХУАНА

Bо две одделни акции албанската полиција заплени 612 клограми мархуана. Во приморскиот град Каваја запленети се 562 килограма марихуана на автопатот Рогожина-Каваја. Дрогата била во комби возило натоварено на друг камион од влечна…