Категорија на пребарување

Свет

Косово дава 5,6 милиони евра за кирии за дипломатските претставништва

Косово годишно троши по околу 5,6 милиони евра за кирија за објектите во кои се сместени амбасадите и конзуларните претставништва во странство. Исто така се издвојуваат дополнителни 1,4 милиони евра за простории за институции во земјата. „…

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите во Брисел

Делегациите на Косово и на Србија ќе ги продолжат средбите на 16 јануари во Брисел. Веста за тридневниот состанок ја соопшти Авни Арифи, назначен за шеф на преговорите со Србија од косовската влада. Преговорите ќе ги води косовскиот…

САД предупредуваат на опасност од тероризам во Косово

Американскиот Стејт департмент ги предупреди државјаните на САД кои планираат да патуваат во Косово де бидат „дополнително внимателни“ поради опасност од тероризам. Во предупредувањето на Стејт департнемтот, што го објави Амбасадата на САД…

Меркел во Холандија е попозната од Хитлер

Германската канцеларка Ангела Меркел е попозната е меѓу холандските ученици од нацистичкиот водач Адолф Хитлер, покажува истражувањето објавено во петокот. Институтот за германски студии во Амстердам го вршел истражувањето околу 3.000…

Европа го менува системот за наплата на патарини: Наплатните рампи одат во историјата, еве како ќе…

Директорот на Хрватските автопати, Борис Хузјан, изјавил дека на ниво на цела Европска унија се подготвува промена на системот за наплата на автопатите. "Во контекст на развојот на моделот за наплата за патарините за сите видови на возила,…

Путин за големиот напад со дронови на руските бази: Знаеме точно кој го изведе нападот, кој им плати…

Рускиот претседател Владимир Путин се огласи после големиот напад со дронови на руските воени бази во Сирија и порача дека руските служби знаат точно кој стои зад нападот. Претседателот на Русија за тамошните медиуми проговори за…

Полугола активистка му се нафрли на чешкиот претседател во моментот кога тој требаше да гласа…

Чесите втор ден гласаат на претседателските избори, на кои осуммина кандидати се надеваат дека ќе успеат да го соборат актуелниот претседател на државата, Милош Земан. Во трката по нов петгодишен мандат за функцијата која е претежно…

Меј: Работиме на најдобар договор за Брегзит за Британците

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека нејзината Влада работи на постигнување на договор за Брегзит со Евроспката унија, што ќе биде најдобар за Британците. Ваквата изјава на Меј претставува реакција на тврдењето на…

После мистериозниот напад на воените бази се огласија Русите: Додека бевме нападнати, на небото…

Нов скандал е на повидок - Русите тврдат дека додека нивните воени бази во Сирија беа нападнати, на тој простор на небото кружел американски шпионски авион. Руските воени бази - Хмјемим во близина на Латакија и поморската база во Тартус беа…

Воени игри: “Путин сите ги измами, а неговите вежби беа симулација на војна против целиот НАТО…

Големата руска воена вежба одржана во септември била "симулација на голем напад на НАТО", тврди командантот на естонските сили на одбрана. Рихо Терас ги потврдил стравовите на НАТО дека вежбите наречени "Запад" биле користени за симулација…