Категорија на пребарување

Свет

НАСА испраќа хеликоптер на Марс: Тежок е само 1,8 килограми, а е 10 пати побрз од стандардниот…

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс во рамки на мисијата “Марсовски ровер” чиј почеток е планиран за 2020 година. “Идејата за хеликоптер кој надлетува небо на друга планета е возбудлива”, соопшти НАСА. Во прилогот објавен од страна на “BBC”…

Масакр во појасот Газа, бројот на мртви расте од минута во минута! Хаос пред отворањето на…

Министерството за здравство во Газа во понеделникот објавило дека бројот на жртви во израелскиот оган кон палестинските демонстранти во Појасот Газа пораснал на 25. Уште 448 лица биле ранети, рекол портпаролот на министерството Ашраф…

Грција- усвоен Закон со кој на хомосексуалните двојки им се дозволува да чуваат деца

Грчкиот парламент денеска го изгласа Законот, со кој на хомосексуалните двојки им се дозволува да чуваат деца. Законот беше донесен и покрај спротивставувањето на десницата. Текстот беше изгласан со гласовите на 161 пратеници, а 103 гласаа…

Објект 99: Вилата на Тито со тунел за која знаеја само одбрани (ВИДЕО)

Денес разурнатата Вила Извор или Објект 99, како што ја викаат мештаните и работниците на Националниот парк Плитвице, сместена е далеку од погледите, во скриениот дел од паркот, и е само урнатина на спомените на некогашниот сјај. За време…

Меркел со Тачи: Дијалогот Белград-Приштина не е едноставен

Германската канцеларка Ангела Меркел побара од Приштина да се бори против корупцијата и да ја намали невработеноста, додавајќи дека дијалогот со Белград не е едноставна тема, јавува порталот Газета експрес додавајќи дека Меркел ова го кажа…

ОН: Меѓу убиените во воздушниот напад во Авганистан имало 30 деца

Мисијата на Обединети нации во Авганистан соопшти дека 30 деца биле меѓу жртвите при минатомесечниот воздушен напад на авганистанската авијација. Авганистански официјални лица тврдат дека тоа бил напад на бунтовници. Во извештај на ОН…

Во водите на Лепенец пронајдено телото и на вториот косовски полицаец

Во водите на Лепенец, по деветдневна потрага, попладнево, е пронајдено телото и на вториот косовски полицаец, Арменд Трена. Како што потврдија од Специјалната единица за спасување на Безбедносните сили на Косово, кои покрај другите надлежни…

ПАКИСТАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ ПРЕЖИВЕА ОБИД ЗА УБИСТВО

Пакистанскиот министер за внатрешни работи го преживеа денешниот нападот врз него, извршен за време на предизборен митинг во источниот град Наровал, јави ДПА. – Министерот за внатрешни работи Ахсан Икбал, беше застрелан и повреден за време…

Северна Кореја: САД ја расипуваат атмосферата на помирување

Северна Кореја денеска ги осуди САД за „погрешни тврдења“ дека американската политика на максимален политички притисок и санкции го довела Пјонгјанг на преговарачката маса. Севернокорејската државна агенција го цитираше портпаролот на…

Мекејн побарал Трамп да не му доаѓа на погребот

Американскиот сенатор од Аризона Џон Мекејн (81), кој боледува од рак на мозокот, побарал од претседателот Доналд Трамп да не му доаѓа на погреб доколку наскоро почине, јави Њујорк тајмс. Иако се сопартијци во Републиканската партија,…