Категорија на пребарување

Свет

Косово: Демаркацијата усвоена со солзавец и апсења

Косовското собрание го усвои договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Црна Гора, по четири обиди на пратениците на Самоопределување да го спречат донесувањето на Договорот, фрлајќи солзавец. 80 пратеници гласаа за Договорот, а 11…

Овој монах е поранешен диџеј, а неговите молитви ги привлекуваат луѓето од целиот свет

Гиосен Асакура не е обичен монах, ниту будистичкиот храм во кој тој служи е вообичаено место за молитва. Овој некогашен професионален диџеј ги спојува техно ритмовите со будистичката сутра, создавајќи единствено искуство за сите посетители.…

IBM го претстави најмалиот компјутер на светот

Компанијата IBM е многу амбициозна и секогаш спремна да создава иновативни геџети кои нѝ ја приближуваат иднината. Овојпат, оваа компанија го претстави најмалиот компјутер на светот кој има пречник од само пар милиметри. Компјутерот повеќе…

Претседателот на Јужна Кореја: Историскиот состанок на Трамп и Ким е возможен, но…

Тристраниот самит на Јужна и Северна Кореја, како и Соединетите Американски Држави е сосема возможно да се случи, потврди претседателот на Јужна Кореја. Јужнокорејскиот претседател Мун Жае-Ин изјави дека тристраниот самит со Северна Кореја…

Погребот на Стивен Хокинг ќе се одржи на 31. март во Кембриџ

Хокинг, славен по своите научни достигнувања, умрел мирно на 14. март на возраст од 76 години, што предизвикало лавина од реакции, што е реткост за еден научник. Погребот на британскиот астро-физичар Стивен Хокинг ќе се одржи на 31. март во…

“РУСКИ ДУХОВИ”: Најмоќната служба во Русија која е задолжена за безбедноста на Путин

Федералната служба е најтајната специјална организација во Русија, позатворена и од ФСБ. Оваа моќна служба потекнува од Деветтиот директорат на КГБ, уште од времето на Советскиот Сојуз. Нивната примарна задача е безбедноста на рускиот…

7 занимливости за Мртвото Море во кое никој не може да потоне

Мртвото Море, Морето на смртта и Лотово Море се називите за соленото езеро помеѓу Јордан и Израел кое се гордее со салинитет од дури 33 %. Дознајте по што сè овој природен бисер е посебен. 1. Мртвото Море е најголемата светска депресија.…

Скандал! Фејсбук ги злоупотребил податоците на 50 милиони луѓе?! Корисниците масовно бришат профили,…

Американските власти бараат истрага поради тоа што личните податоци на 50 милиони луѓе од Фејсбук се собрани и злоупотребени без одобрение, додека кампањата "#DeleteFacebook" се разгорува, а Марк Закерберг молчи. Фејсбук објавил дека…

Тешка состојба во венецуелските болници: Недостасуваат лекови, не работат лабораториите, владее…

Состојбата е оценета како критична во "96 проценти од болничките кујни" во кои не се служи храна, со оглед дека Венецуела се соочува и со сериозен недостиг на храна. Венецуелските болници уште патат од недостиг на средства, а недостасуваат…

Cinema City: Пет нови филмски наслови кои мора да ги погледнете до крајот на овој месец

Од 22 март Cinema City претставува 5 нови филмски остварувања за одличен завршеток на месецот. Според официјалните трејлери кои излегоа, овие филмови навистина вредат да се погледнат. "Гринго" ("Gringo") е акциска авантура со Шарлиз Терон,…