Категорија на пребарување

Спорт

Вардар со нов успех: Во Топ-10 најдобри екипи во ЛШ на сите времиња

За само пет години играње во лигата на шампионите нашите девојки поставија нов клупски но и рекорд на Македонија – станаа најуспешна екипа во лигата на шампионите. Со завршувањето на натпреварите од Главната фаза сезонава вардарки влегоа во…

Девет играчи на Барселона проверени за допинг

ФИФА денеска им приреди изненадување на фудбалерите на Барселона, откако за време на тренинг-сесија беа посетени од допинг полицијата. Девет од играчите на Ернесто Валверде беа проверени пред следниот натпревар од Ла Лига против Малага во…

Дискфалификувани сите тркачи од група на 400 метри на Светското атлетско првенство

Атлетичарот од Гренада, Бралон Таплин, кој е најбрз на 400 метри оваа година (44.88), е дисквалифициран заедно со сите останати натпреварувачи од неговата квалификациска група на Светското атлетско првенство во сала, што се одржува во…

ИБРАХИМОВИЌ ГО НАПУШТA ЈУНАЈТЕД НА КРАЈОТ ОД СЕЗОНАТА

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо изјави дека напаѓачот Златан Ибрахимовиќ ќе го напушти клубот на крајот на оваа сезона, кога истекува и неговиот договор со „црвените ѓаволи“. Португалецот ова го изјави на прес-конференцијата…

Докторот на бразилската репрезентација: Сезоната за Нејмар е завршена

Суперѕвездата на бразилскиот фудбал и Париз Сен Жермен, Нејмар нема да игра повеќе за својот клуб во оваа сезона, ако се верува на проценката на докторот на „Селесао“, Родриго Ласмар. Нејмар ќе се подложи на операција на глуждот во болница…

Македонските надежи одиграа без голови на вториот контролен меч со Финска

Македонските надежи се испукаа во првата контролка со Финска, па денеска не видовме ниту еден погодок. Но, на овие два пријателски меча талентираната генерација на Македонија покажа дека е подготвена за големи работи. Контролите ги игравме…

Милан – Арсенал дерби на осминафиналето од ЛЕ

Екипите на Милан и на Арсенал ќе играат во осминафиналето од фудбалската Лига Европа, одлучи денешната жрепка во второто по квалитет клупско европско натпреварување. Португалски Спортинг за кој настапува македонскиот репрезентативец Стефан…

„Камп Ноу“ заминува во историјата, Барса подготвува нов, уште поголем проект

Легендарниот „Камп Ноу“ е дом на Барселона уште од 1957. година, но каталонскиот гигант сега планира една драстична промена. Имено, во рамките на опсежниот план за реновирање на целиот камп на Барселона, се планира и промена на името на…

Надал: Првото место повеќе не ми е приоритет…

Еден од најголемите борци во тенисот и еден од најдобрите тенисер во историјата Рафаел Надал изјави дека нема повеќе нема желба да се бори за првото место како некогаш. Роџер Федерер со полни 63 години уште еднаш успеа да го освои Ротердам,…

Интер игра лошо, Спалети е самоувремен: Во добри односи сум со управата

Интер во вчерашниот натпревар беше поразен од Џенова со 0:2 и со тоа ќе испадне од првите четири екипи доколку Лацио ја победи Верона. „Нероаѕурите“ на последните 10 натпревари победи само на еден натпревар, поради што шпекулираа дека …