Категорија на пребарување

Останато

Андроидите се безбедни исто колку и Ајфоните…

Според Давид Клајдермахер, шеф за безбедност на Андроид при Google, овој оперативен систем денес е безбеден исто колку што се безбедни и „оперативните системи на конкуренцијата“. Кога станува збор за безбедносните проблеми, речиси секогаш…

Последното шокантно откритие на Хокинг руши сè што знаеме: Пред смртта открил паралелни универзуми!

Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешницата, кој починал минатата седмица, во своите последни денови ја завршил теоријата која објаснува дека човештвото може да открие паралелни универзуми. Неговите колеги откриваат дека…

Слушнале звуци од ѕидот на собата, но не очекувале ова да го пронајдат во него! (ВИДЕО)

Семејство од Тајланд додека гледале телевизија во дневната соба, слушнале звуци кои доаѓаат од другата страна на ѕидот. Пред неколку дена, во нивната секојдневна рутина ги прекинал необичен звук кој доаѓал од ѕидот. Како се приближувале до…

Тројца Албанци преку нелегален премин сакале да прошверцуваат 38 кг марихуана

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против тројца државјани на Република Албанија заради постоење основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело неовластено производство и…

Мистеријата на датумот на смртта на Хокинг: Денот на кој почина крие неверојатна симболика

Еден од најголемите научници во современата историја Стивен Хокинг почина на Светскиот ден на бројот Пи, кој се слави, не без причина, на денот на раѓањето на уште еден голем научник, Алберт Ајнштан. Неверојатна симболика се поклопи на…

Стивен Хокинг даде застрашувачки предвидувања за крајот на светот

Стивен Хокинг често во своите интервјуа и јавни настапи се осврнуваше на можните сценарија за крајот на светот и го предупредуваше човештвото на можните опасности по Земјата. "New York Post" направи листа на настрашните сценарија на Хокинг…

Дневен хороскоп (14.03.2018) Среда

Овен (21.03 – 20.04) Функционирате на најдобар можен начин. Меѓутоа, дали затоа што имате долгови или од некои други причини, би можело да се случи парите да отидат во туѓи раце. Лоша комуникација со партнерот. Бик (21.04 – 21.05)…

„Black Panther“ заработи повеќе од милијарда долари на светскиот боксофис

За неполн месец од светската премиера, „Black Panther“ веќе успеа да заработи една милијарда долари, без притоа ниту еднаш да биде симнат од првото место на боксофисот. И оваа недела, како апсолутен првак на светскиот боксофис се покажа…

Пред 80 години Хитлер го направил клучниот чекор кон војна, а Австријците биле воодушевени

Кога германските сили влегле во соседна Австрија на 12. март 1938. година, тоа не било само за присоединување на Австрија кон нацистичка Германија, туку и важен стратешки потег во подготовката за Втората светска војна. Многу Австријци го…

Најверојатно најдени коските на Амелија Ерхарт, најпознатата авијатичарка во историјата

Изгледа дека мистеријата на исчезнувањето на Амелија Ерхарт е решена со 99-отстотна сигурност. Славната американска авијатичарка исчезна над Тихиот Океан во 1937 за време на обид за лет околу светот. Ерхарт и нејзиниот навигатор Фред Нунан…