Категорија на пребарување

Мистерии

Дарвин имал право, научниците открија како настанал животот

Животот на Земјата настанал кога нашата планета била „бомбардирана“ од метеори, кои паѓале во „топли мали езера“. Токму во нив настанале првите облици на живот, а не во океаните, како што се сметаше претходно. Потеклото за животот е секако…

Мистеријата на династијата Ким: Откриени шокантни детали за тројцата лидери на Северна Кореја

Една од најзатворените и најтајни земји во светот, секако е Северна Кореја. И додека Пјонгјанг спроведува нуклеарни тестови од кои остатокот на светот стравува, да погледнеме неколку интересни факти за династијата која владее со оваа…

Тајната која долго ја чувале: Американците повеќе од 20 години се обидувале да ја откријат оваа…

Во 60-тите години од 20. век, САД и Советскиот Сојуз се натпреварувале да ја освојат вселената, посебно во тоа кој прв ќе слета на Месечината и ќе ги открие тајните на Марс. Во текот на Студената војна три вселенски проектили биле најстрого…

4.500 ГОДИНИ СТАР ПАПИРУС ГИ РУШИ МИТОВИТЕ ОКОЛУ ИЗГРАДБАТА НА КЕОПСОВАТА ПИРАМИДА

Новиот документарец на британската телевизија Channel 4 (Egypt’s Great Pyramid: The New Evidence) разгледува дел од новите откриени докази околу контрукцијата на Големата пирамида во Гиза. Се работи за информации запишани на древно парче…

Мистерија: Австралиски “проколнати сувенири” кои туристите ги враќаат преку пошта

Играчки во облик на кенгур, магнет-бумеранг, кадифени коали – тоа се обично сувенирите кои туристите ги носат како спомен од Австралија. Посетителите на централна Австралија често собираат каменчиња, песок и гранчиња од брдото Улуру, но…

Решена најголемата мистерија на светот: Како се изградени пирамидите во Гиза (Видео)

Археолозите пронашле нови докази кои откриваат како било изградено најстарото светско чудо, Кеопсовата пирамида во Гиза, јавува “Fox News”. Доказите покажуваат дека древните Египќани ја изградиле Големата пирамида пренесувајќи 170.000 тони…

НАЈДЕНА ПОТОПЕНА ГЕРМАНСКА ПОДМОРНИЦА ОД ПРВА СВЕТСКА ВОЈНА СО 23 МРТВИ ТЕЛА

Во уникатно откритие крај брегот на Белгија во Северното море, најдена е германска подморница од Првата светска војна. Информацијата ја потврди и гувернерот на белгиската покраина Западна Фландрија – Карл Декалуве. „На предната страна има…

На продажба мистериозен остров на кој никој не живее веќе 80 години

Островот со површина од 98 хектари, кој се наоѓа североисточно од брегот на Шкотска и кој веќе 80 години нема ниту еден жител, се продава на аукција по цена од 595 илјади фунти. Ова место се наоѓа во покраината Норт Роу, а истото припаѓало…

Мистеријата на кинеските клисури која уште не е откриена: На секои 30 години, карпата снесува јајца

Карпа која снесува јајца звучи како некоја митолошка легенда, но тоа е жива вистина. Карпата "раѓа" камења со облик на јајце на секои 30 години. Една од таквите мистериозни карпи се наоѓа во подалечниот дел на Кина - во југозападната…

Гимнастичарката на Путин го покажа свршеничкиот прстен: Медиумите шпекулираат дека се венчале тајно

Во текот на појавувањето во Италија, поранешната атлетичарка Алина Кабаева го покажала прстенот на домалиот прст на десната рака, каде во Русија традиционално се носи венчален прстен. Со години веќе се шушка дека таа е девојка на рускиот…