Категорија на пребарување

Останато

Тројца Албанци преку нелегален премин сакале да прошверцуваат 38 кг марихуана

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против тројца државјани на Република Албанија заради постоење основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело неовластено производство и…

Мистеријата на датумот на смртта на Хокинг: Денот на кој почина крие неверојатна симболика

Еден од најголемите научници во современата историја Стивен Хокинг почина на Светскиот ден на бројот Пи, кој се слави, не без причина, на денот на раѓањето на уште еден голем научник, Алберт Ајнштан. Неверојатна симболика се поклопи на…

Стивен Хокинг даде застрашувачки предвидувања за крајот на светот

Стивен Хокинг често во своите интервјуа и јавни настапи се осврнуваше на можните сценарија за крајот на светот и го предупредуваше човештвото на можните опасности по Земјата. "New York Post" направи листа на настрашните сценарија на Хокинг…

Дневен хороскоп (14.03.2018) Среда

Овен (21.03 – 20.04) Функционирате на најдобар можен начин. Меѓутоа, дали затоа што имате долгови или од некои други причини, би можело да се случи парите да отидат во туѓи раце. Лоша комуникација со партнерот. Бик (21.04 – 21.05)…

„Black Panther“ заработи повеќе од милијарда долари на светскиот боксофис

За неполн месец од светската премиера, „Black Panther“ веќе успеа да заработи една милијарда долари, без притоа ниту еднаш да биде симнат од првото место на боксофисот. И оваа недела, како апсолутен првак на светскиот боксофис се покажа…

Пред 80 години Хитлер го направил клучниот чекор кон војна, а Австријците биле воодушевени

Кога германските сили влегле во соседна Австрија на 12. март 1938. година, тоа не било само за присоединување на Австрија кон нацистичка Германија, туку и важен стратешки потег во подготовката за Втората светска војна. Многу Австријци го…

Најверојатно најдени коските на Амелија Ерхарт, најпознатата авијатичарка во историјата

Изгледа дека мистеријата на исчезнувањето на Амелија Ерхарт е решена со 99-отстотна сигурност. Славната американска авијатичарка исчезна над Тихиот Океан во 1937 за време на обид за лет околу светот. Ерхарт и нејзиниот навигатор Фред Нунан…

Белгијка уценувала крушевчанец дека ќе објави компромитирачко видео од него

Во Полициската станица Крушево, вчера во 10 часот триесет и четири годишен жител на Крушево пријавил дека на 03.03.2018 година добил закани. Заканите ги добил од страна на женско лице од Брисел, Белгија, добил неколку пораки со уценувачка…

Го ставил ова во чевлите и си го променил животот: Милиони луѓе започнаа да го користат ова

Ако во лоши временски услови не сте опремени со водоотпорни чизми обложени со крзно, мали се шансите вашите стапала да останат топли. Овој планинар го сподели со сите својот “изум”. Се што ви е потребно е само алуминиумска фолија која ќе ја…

СПАСЕТЕ СИ ГИ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Моќна напивка за чистење од само три состојки

Дури и ако не конзумирате цигари и водите сметка за вашето здравје, само пасивното пушење, односно престој во друштво на пушачи ќе остави сериозни последици на вашите бели дробови. Затоа прочистете ги своите дишни патишта со помош на три…