Категорија на пребарување

Македонија

СДСМ: ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Е ВО СОГЛАСНОСТ СО НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од СДСМ по прес-конференцијата на Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека Договорот за добрососедство и…

ВИДЕО: Српско-францускиот детектив тврди дека Тоше е убиен

Југослав Петршиќ , cрпско-францускиот детектив, разузнавач и војник на Франција, тврди дека Тоше Проески е намерно убиен пред 10 години во Хрватска. Деновиве повторно на социјалните мрежи се актуелизира темата дали поп-ѕвездата загина во…

Јохан Тарчуловски час и половина испрашуван во Јавното обвинителство

Час и половина пратеникот Јохран Тарчуловски давал исказ во обвинителството за организиран криминал.  За прв пат по крвавиот четврток во април, Тарчуловски беше повикан на распит како осомничен. Во обвинителството пристигна  со полициска…

Тинејџерка уценувана со фотографии или да плати или да излезе со момче

Полициската станица Гостивар поднесе кривична пријава против Б.Л. (29) од с.Врапчиште-гостиварско, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „уцена“. Во октомври 2017 година, пријавениот со цел да прибави противправна…

Малолетник со автомобил усмрти пешак

Вчера околу 14.30 часот било пријавено дека во сообраќајка во Крива Паланка на ул.„Св. Јоаким Осоговски" настрада жена-пешак. Според МВР автомобил ауди А-3, со скопски регистерски таблици управуван од 16-годишен малолетник од Крива Паланка,…

Скопјанец кој украл „ауди“ се бори за живот откако бил претепан од газдата

Четириесет и седумгодишен жител на скопското село Сарај се бори за живот откако вчера бил претепан од страна на сопственик на компанија за изнајмување на возила, од каде тој украл автомобил. Како што информираат од МВР, во текот на…

Скопјанец се обидел да украде бакарни цевки

СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.Ш. (19) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка кражба во обид. Според информациите, на 5.3.2017 година околу 13 часот пријавениот дошол на улицата Марк Твен…

670 затвореници излегуваат на слобода, Законот за амнестијата усвоен од Собранието

Пратениците на пленарна седница го изгласаа Законот за амнестијата, со кој на осудениците им се намалува затворската казна. Законот предвидува затворениците на кои им е изречена казна до шест месеци да бидат ослободени. Оние пак што добиле…

Роднина полово нападал 13- годишно девојче

Полициската станица Прилеп поднесе известување против Ш.Р. (37) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело полов напад врз дете кое нема наполнето 14 години. Според МВР пријавениот Ш.Р., во својот дом, со употреба…

Ограбен стан во Скопје, украден златен накит, пиштол и куршуми

На 14.01.2018 година во 18,30 часот К.Х. (44) од Скопје пријавил дека од страна на непознат сторител му била извршена тешка кражба во неговиот стан на ул. „Козле“. Во периодот од 04,00 часот на 04.01. до 17,00 часот на 14.01.2018 година…