Категорија на пребарување

Бизнис

Адвокатите на компанијата „БСГР“ покренуваат кривична постапка против раководството на Фени

Кривични пријави против менаџерите на Фени поднесе денеска фирмата БГРС, која е малцински акционер на компанијата. Го обвинуваат директорот Јусуф Миракхмедов дека со бројни нелегални трансакции и активности ги измамил не само акционерите,…

Дуинг бизнис 2018: Македонија меѓу најдобро рангираните економии од регионот

Македонија е рангирана на 11-тото место во најновото издание на извештајот Дуинг Бизнис на Групацијата Светска банка и заедно со Грузија која е на 9-то и Литванија на 16-то место се најдобро рангирани економии од регионот. …

ДОНЕВ: МАКЕДОНИЈА ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЌЕ СЕ РЕБРЕНДИРА КАКО ТУРИСТИЧКА ДЕСТИНАЦИЈА

Македонија во почетокот на 2018 година ќе се ребрендира како туристичка дестинација, најави денеска директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Александар Донев. Донев на промоцијата на европскиот туристички водич „In your…

Џеф Безос повторно e најбогат човек на светот

Основачот на Amazon, Џеф Безос се врати на првото место на листата на најбогати луѓе во светот оваа недела благодарение на зголемувањето на неговото богатство за 7 милијарда долари преку ноќ. Цената на акциите на Amazon се зголеми откако…

Основачот на Pirate Bay: Марк Цукерберг е најголем диктатор на денешницата

Се повеќе се оние кои сметаат дека „чудовиштето“ наречено Фејсбук, излезе од контрола и презема контрола над „нашите виртуелни живот“. Такво мислење има и основачот на легендарниот сајт Pirate Bay, Питер Сунде. Без влакна на јазикот, Сунде…

Уште еден трговски центар во Скопје, 300 милиони евра за нов повеќенаменски комплекс

Во Скопје ќе се гради првиот повеќенаменски комплекс со најголемиот трговски центар, станбен комплекс и канцелариски парк. Балфин груп (Balfin Group) ќе донесе инвестиција од 300 милиони евра. Компанијата „Скопје ист гејт” ќе го гради…

Отворена 127-та бензинска станица на Макпетрол во Вевчани

Макпетрол продолжува да инвестира во сопствените капацитети со цел на верните потрошувачи да им овозможи нови содржини како полесно би патувале низ територијата на нашата држава. Со постојана тимска работа на стручниот и професионален…

Генералниот директор на Самсунг поднесе оставка

Главниот извршен директор на Самсунг Квон Ох-хиун разно изутринава поднесе оставка. Квон (64), освен извршен директор на Самсунг, беше и потпретседател на корејскиот конгломерат, кој во изминатите неколку квартали забележа исклучителни…

Тој е наследникот на Хју Хефнер и со полна пареа продолжува да го води „Playboy“

Покојниот Хју Хефнер започнал да го подготвува својот најмлад син Купер за преземање на „Playboy“ и пред да биде доволно стар да присуствува на тие журки. Уште од 2016 година Купер, кој Хју го доби од бракот со Кимберли Конард, е извршен…

Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска со најниски плати во ЕУ

Работниците во Романија, Бугарија, Унгарија, Латвија и Хрватска земаат најниски плати во Европската Унија, покажува најновата студија на Европскиот синдикален институт (ЕТУИ). Студијата исто така утврдила големи разлики во платите меѓу…