Во Шведска пуштен во употреба првиот електричен автопат во светот кој ги полни возилата додека се…

Првиот електричен автопат во светот кој ги полни батериите на возилата додека се движат по него беше пуштен во употреба во Стокхолм, Шведска, Патот ќе го поврзува аеродромот Арланда во Стокхолм со логистички места во близина е долг само 2…

Премиерлигашите засега против VAR системот

Англиските премиерлигашки клубови се изјаснија денеска дека се против воведување VAR технологија од сезоната 2018/2019 година. На денешното гласање учествуваа сите 20 клубови од Премиер лигата и беа согласни дека би требало да се продолжи…

Овие хороскопски знаци наскоро ќе се збогатат

Со поврзување на знаците и елементите, астролозите ги откриваат карактерот, чувствата и падовите на секој знак. На ист начин, користејќи ја оваа врска, тие можат да добијат и финансиски предвидувања. Каде и да се наоѓате во светот секогаш…

Коѕијас пристигна во Охрид

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалниот дел од средбата е…

Чавков останува во притвор

Поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков останува во притвор во истражниот затвор „Скопје“  откако Апелацискиот суд Скопје ја отфрли жалбата и го потврди решението на Основниот суд Скопје 1. Апелација го одбила и барањето на…

Најмалку 257 загинати во авионска несреќа во Алжир

Во авионската несреќа во Алжир загинаа најмалку 257 лица, јави АФП, повикувајќи се на државната алжирска телевизија, додека Би-Би-Си јавува за 247 загинати. Медиумите шпекулираат со бројот на загинатите, бидејќи сѐ уште нема податоци од…

Реал Мадрид ќе бара фудбалски таленти во Македонија

Шпанскиот гигант Реал Мадрид во периодот од 11 до 15 јуни ќе има свој камп на кој ќе се бараат талентирани фудбалери од 7 до 17 години. Во Скопје денес пристигна директорот на фондацијата, „Реал Мадрид Кампус“, Хоакин Сагеској истакна дека…

Јапонецот Масазо Нонака официјално најстар човек на светот

Јапонецот Масазо Нонака денеска доби сертификат дека со своите 112 години и 259 дена е официјално најстариот човек на светот. Нонака сертификатот за Гинисов рекорд го доби во својот дом на северот на јапонскиот остров Хокаидо. Тој е роден…

Димитров и Коѕијас в четврток ќе се сретнат во Охрид

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в четврток ќе остварат работна средба во Охрид, соопшти Министерството за надворешни работи. Од Министерството образложија дека посетата на Коѕијас е во рамки…

Официјални состави за вечерашните натпревари од Лигата на Шампионите

Денес на програмата во Лигата на шампионите се првите реванш натпревар од 1/4 финалето.  Манчестер сити брка негатива од три гола на реваншот против Ливерпул, а Пеп Гвардиола сепак реши денешниот дуел да го стартува без Серхио Агуеро како…