ВМРО-ДПМНЕ: Без потпишан указ од страна на претседателот на државата нема закон

Неуставниот, неприменлив и штетен закон за двојазичност, Социјалдемократскиот сојуз и ДУИ на сила го истуркаа во Собранието, со флагрантно кршење на законот и деловникот за работа, велат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и ДУИ ќе сносат и политичка но и…

Над 1,6 тони дрога запленета во Турција и Италија

Турската полиција денеска заплени над 1,2 тони албанска дрога пристигната по морски пат во Турција. Албанската телевизија „Клан“ информира дека во акцијата се уапсени и 16 албански државјани. Дрогата била пронајдена во еден магацин во…

Павлопулос кажа под кои услови Македонија може да влезе во ЕУ и НАТО

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос вели дека решение на името со потребни гаранции за искоренување на иредентизмот и ревизија на Уставот се предусловите што треба да се исполнат за Македонија да стане членка на ЕУ и НАТО. Павлопулос…

Меј бара ЕУ да се обедини против Русија

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека на лидерите на ЕУ ќе им порача дека мора да се обединат за да се спротивстават на заканата од Русија која не почитува граници. При нејзиното пристигнување на самитот во Брисел таа изјави и дека…

Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за градилиштето и старите потпорни ѕидови се одронил утрово во шест часот. На улицата немало никој па нема повредени.…

Усманов заинтересиран да го купи Милан

Мултимилијардерот Алишер Усманов е заинтересиран да го купи Милан, кој во моментов е во сопственост на Кинезот Јонгхонг Ли. Доколку екипата од „Сан Сиро“ не ги плати долговите од 303 милиони евра до октомври на компанијата „Елиот…

По смртта на сопругата го отворил нејзиниот паричник и таму пронашол тајна која долго ја криела

Џими и Били Брилан, биле во брак 60 години, се венчале во 1954, а оттогаш уживале во својата љубов и одгледале деца и внуци, но еден ден срцето на Џими било скршено. Неговата сопруга била учителка и писателка, и била позната по тоа дека…

Акциите на „Фејсбук“ паѓаат по информациите за украдени податоци на 50 милиони корисници

„Фејсбук“ се соочува со голем скандал кога во јавноста беа објавени информации дека се украдени податоци на 50 милиони корисници во политички цели. Поради целата ситуација, вредноста на акциите на „Фејсбук“ на „Волстрит“ падна 6,8 отсто. Во…

Три лица повредени во сообраќајка кај село Псача

Во сообраќајна незгода која се случи попладнево кај село Псача, општина Ранковце, три лица се здобиле со телесни повреди. Незгодата се случила во 15:30 часот на магистралниот пат А2  Куманово – Крива Паланка кај село Псача кога патничко…

Неочекувана одлука од таборот на Новак Ѓоковиќ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ на турнрот од серијата 1000 во Мајами, нема да има помош од ниту еден тренер. Радек Штепанек отпатувач за Чешка, додека Андре Агаси според претходно планираниот распоред на негови обврски, патува само на Грен…