ЛАВРОВ: ТРАМП БИ МОЖЕЛ ДА ВОЗВРАТИ ПОСЕТА НА РУСИЈА

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп би можел да ја посети Русија доколу рускиот претседател ја прифати неговата покана да ја посети Белата куќа. Лавров наведе дека Трамп во…

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Турција го повлече златото од САД. Централната банка на Турција лани ги повлекла сите златни резерви од американските Федерални резерви. Поради заострувањето на односите меѓу Анкара и Вашингтон по повеќе регионални и билатерални теми,…

ШЕКЕРНСКА: ФОКУСИРАНИ СМЕ ДА НАЈДЕМЕ РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО ДО САМИТОТ НА НАТО

Ние не можеме да станеме членка, но можно е годинава да ја добиеме поканата на НАТО, изјави министерката за одбрана, Rадмила Шеќеринска, на брифинг со новинарите. „Ни претстои непредвидлив период затоа што само еден дел од работите зависат…

Што ќе донесе новата средба Димитров – Коѕијас во Виена?

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе одржат нова средба на 25 месецов во Виена. Точниот датум сè уште не е утврден, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. „Сè уште сме големи оптимисти…

Премиерот Заев се сретна со раководството на ИВЗ

Премиерот Зоран Заев и раководството на Исламската верска заедница (ИВЗ) во Македонија, предводено од Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, денеска на средба во Владата разговарале тековни прашања од интерес на ИВЗ, како и проблемите…

Ѕанакопулос: Новото сложено име ПЈРМ треба да го прифати како уставно име

Новото договорено сложено име треба да биде и уставно име  на соседната земја, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, на денешниот брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на …

Мухамед Зеќири: Додека бев во кабината слушнав како толпата ме бара и мене

Пратеникот Мухамед Зеќири сведочеше на денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села на 27 април лани и го препозна обвинетиот Александар Јаневски-Тошта. Зеќири кажа дека Села го удриле со тврд…

Откриено што пишува во позитивниот извештај на ЕУ за Македонија

Потребни се структурни реформи кои ќе траат со години поради штетата од претходното владеење, но најважно е што овој ат постои голема политичка волја за напредок, пишува меѓу другото во позитивниот извештај од ЕУ за прогресот на Македонија,…

Јанакиев од МВР го бранел Села, не ги видел тепачите

На денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села се сослушуваа сведоци. Рочиштето заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април. На…

По делницата Демир Капија-Смоквица ќе се вози од мај

На крајот на април официјално ќе биде пуштена во употреба на автопатската делница Демир Капија-Смоквица, информираат од Министерството за транспорт и врски. Претходно беше соопштено дека овој дел од автопатот ќе биде пуштен во употреба на…