Командантот на косовската полиција: Се уште нема информации за убиецот на Ивановиќ

Се уште е рано и полицијата нема информации за можниот сторител на убиството на Оливер Ивановиќ, изјави командантот на косовската полиција за регионот Север, Бесим Хоти и кажа дека интензивно се работи на случајот. Тој истакна дека постојат…

Скопски булевар ќе го носи името на Есма

Скопски булевар ќе го носи името на кралицата на ромската песна Есма Реџепова-Теодосиевска, по одлука на Министерството за култура со што ќе и се оддаде почит на оваа славна уметница која остави траен белег на музичката сцена во Македонија…

РАМА: ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА Е ДОНЕСЕН БЛАГОДАРЕНИЕ НА НЕГОВАТА СОЦИЈАЛИСТИЧКА ПАРТИЈА

Албанскиот премиер, Еди Рама во говорот пред младинскиот форум на неговата партија, пренесува АслатМ, изјавил дека Социјалистичката партија ја имала најголемата заслуга за донесување на Законот за употреба на јазиците во Република…

Косово дава 5,6 милиони евра за кирии за дипломатските претставништва

Косово годишно троши по околу 5,6 милиони евра за кирија за објектите во кои се сместени амбасадите и конзуларните претставништва во странство. Исто така се издвојуваат дополнителни 1,4 милиони евра за простории за институции во земјата. „…

Грчкиот народ на анкети е против терминот Македонија

По кревањето на гласот на Грчката црква и најавите за масовни протести на националистичките движење се повеќе се заострува јавното мислење во Грција за можното решение на спорот за името при што би се прифатил терминот Македонија во…

Утре парламентот ќе го ратификува договорот со Бугарија

Пратениците утре треба да го ратификуваат Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, кој е дел о дневниот ред на 30-тата седница. Истовремено, за утре е закажана и седница на парламентарната Комисија…

Грчки медиуми: На 24 јануари средба Заев – Ципрас во Давос

Во рамките на Светскиот економски форум што од 23 до 26 јануари ќе се одржи во Давос, Швајцарија, според онлајн изданието на грчкиот весник Real, македонскиот и грчкиот премиер ќе одржат билатерална средба. Според информациите освен…

Утре нов протест пред Влада поради загадувањето

Нов протест против загадениот воздух ќе се одржи утре напладне пред Владата. Протестот го организираат граѓани кои повикуваат на масовност преку социјалните мрежи. „Британската влада во 2.000-та ни подарила согорувач за медицински отпад,…

Димитров: Опозицијата да се вклучи во процесот на решавање на името

Неучеството во процесот за решавање на името е фрапантно бегање од одговорност, без разлика дали сте дел од власта или од опозицијата, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров синоќа за ТВ 21. Тој побара опозицијата да се…

Србија и Косово ќе ги продолжат преговорите во Брисел

Делегациите на Косово и на Србија ќе ги продолжат средбите на 16 јануари во Брисел. Веста за тридневниот состанок ја соопшти Авни Арифи, назначен за шеф на преговорите со Србија од косовската влада. Преговорите ќе ги води косовскиот…