ВМРО-ДПМНЕ: Нема услови да се вратиме во Собранието

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска се вратија во собраниските клупи за да присуствуваат на обраќањето на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, но најавија дека и натаму остануваат на ставот оти нема демократски услови и амбинет да…

Законските измени за прислушувањето поминаа на прво читање во Собрание

Собранието со 64 гласа „за“ во прво читање ги усвои предложените законски измени за Законот за внатрешни работи, на Законот за полиција, како и за предлог-законите за Оперативно – техничка агенција (ОТА) и за следење на комуникациите.…

Средба на Џафери со претседателот на Глобалниот совет за толеранција и мир

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, оствари средба со претседателот на организацијата Глобален совет за толеранција и мир Ахмед бин Мохамед ал-Јарван. Џафери, како што информираат од неговиот кабинет, и посакал…

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостоловска денеска остварија средба со Марк Крафорд претседател на Американската…

Бугарските пратеници со аплауз ја поздравија ратификацијата на Договорот со Македонија

Бугарскиот парламент денеска едногласно го ратификуваше Договорот за добрососедство со Македонија. И пратениците од власта и пратениците од опозцијата гласаа за ратификацијата, а по гласањето дадоа аплауз. Во салата присуствуваше и…

Утре земјата ќе ја погоди соларна бура G-1

Земјиното магнетно поле в петок ќе биде погодено од соларна бура, феномен кој може да влијае на електромрежата, сателитите, авионските линии и кој може да предизвикува застој на целата планета Геомагнетното поле привремено ќе ѝ попречи на…

СДСМ: ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА Е ВО СОГЛАСНОСТ СО НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА

Реакциите на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија се неосновани, велат од СДСМ по прес-конференцијата на Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму додаваат дека Договорот за добрососедство и…

Харадинај свика седница на Советот за безбедност

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај за попладнево, во 18 часот, свика седница на Советот за безбедност. Како што наведуваат медиумите во Приштина, Советот ќе расправа за безбедносната состојба. Рано утрово во Косовска Митровица е убиен…

ВИДЕО: Српско-францускиот детектив тврди дека Тоше е убиен

Југослав Петршиќ , cрпско-францускиот детектив, разузнавач и војник на Франција, тврди дека Тоше Проески е намерно убиен пред 10 години во Хрватска. Деновиве повторно на социјалните мрежи се актуелизира темата дали поп-ѕвездата загина во…

СОПРУГАТА НА ОЛИВЕР ИВАНОВИЌ: Се знае кој е, и што направил, ова нема да заврши добро

Милена Ивановиќ, сопругата на Оливер Ивановиќ кој утрово е убиен во Косовска Митровица, изјавила дека се знае кој и што направил и дека „ова нема добро да заврши“. „Ми го земаа по втор пат, само овој пат нема да се врати“, им рекла Ивановиќ…