Канцеларијата на Фондацијата Отворено општество од Будимпешта се преместува во Берлин

Фондацијата Отворено општество на Џорџ Сорос соопшти дека ќе ја затвори канцеларијата во Будимпешта и ќе ја премести во германската престолнина Берлин. Фондацијата изјави дека си заминува поради се порепресивната политичката и правна…

Папа Франциско: Размислувам кога е вистинскиот момент да се повлечам

Папата Франциско изјави денеска дека размислува за тоа кога е вистинското време да се повлече. Тој го рече тоа на утринската молитва, а Ватикиан не го објави целиот текст од изјавата. Папата се осврна на размислувањето на Свети Павле за тоа…

Автобус на ЈСП запрен и каменуван

Скопје, 15 мај 2018 (МИА) - Две лица од село Сингелиќ, А.Ј. (18) и 16-годишник, вчера поладне со патничко возило „Пежо 206“ со кумановски регистарски ознаки запреле автобус на ЈСП број 65 што сообраќал од Транспортен центар кон село…

ПОВРЕДЕН 63-ГОДИШЕН МОТОЦИКЛИСТ ВО ВЕЛЕС

Мотоциклист утрово во Велес се здоби со телесни повреди откако изгубил контрола во движењето и паднал на коловозот. Од СВР Велес информираа дека сообраќајната несреќа се случила околу 9 часот на ул.  „Коце Димов – Витамин“ во Велес. Шеесет…

ЗАЕВ : ЌЕ ЈА ПОЧИТУВАМ СЕКОЈА СУДСКА ОДЛУКА ЗА „ПОТКУП“

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе ја почитува секоја одлука што ќе ја донесе судот за случајот „Поткуп“ во кој тој е обвинет. – Среќен сум што преку транспарентноста на овој процес јавноста конечно ја дозна вистината. Задоволен сум што…

СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Владата на Република Македонија денеска ја одржа 68-та седница на која е прифатен усогласениот текст на Меморандумот за разбирање помеѓу владите на Македонија и Канада, започнат е процес за подобрување на состојбата со општинската патна…

АВСТРАЛИЈА ЌЕ ЗАБРАНИ ПЛАЌАЊЕ ВО ГОТОВИНА ЗА ИЗНОС НАД 10.000 ДОЛАРИ

Австралија од 1 јули 2019 година ќе забрани плаќање во готовина за износ над 10.000 австралиски долари. Австралиската Влада најави дека плаќањето за таков износ мора да биде со кредитна картичка. Владата истакнува дека на тој начин „се…

ЅАНАКОПУЛОС: ИМА НАПРЕДОК, НО НЕ СМЕ БЛИСКУ ДО ДОГОВОР, МОЖНА И НОВА РУНДА ПРЕГОВОРИ

Во тековните разговори со нашите соседи имаме направено значителен напредок, но сѐ уште не сме блиску до исходот од преговорите и постигнување договор, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на денешниот редовен брифинг со…

Грција- усвоен Закон со кој на хомосексуалните двојки им се дозволува да чуваат деца

Грчкиот парламент денеска го изгласа Законот, со кој на хомосексуалните двојки им се дозволува да чуваат деца. Законот беше донесен и покрај спротивставувањето на десницата. Текстот беше изгласан со гласовите на 161 пратеници, а 103 гласаа…

Објект 99: Вилата на Тито со тунел за која знаеја само одбрани (ВИДЕО)

Денес разурнатата Вила Извор или Објект 99, како што ја викаат мештаните и работниците на Националниот парк Плитвице, сместена е далеку од погледите, во скриениот дел од паркот, и е само урнатина на спомените на некогашниот сјај. За време…