Распространетост на сина боја: 5 причини зошто треба да го посетите Синиот град во Мароко!

Посетата на Мароко е нешто што се планира подолго време, а уште повеќе се помни откако ќе се вратите. Едно од местата кое можеби не се наоѓа на Вашата листа на приоритети, а вреди да се посети е необичниот син град Шефшауен. Без разлика…

Huawei и Xiaomi растат, Samsung и Apple паѓаат: Кои мобилни компании се најпопуларни во Европа?

Samsung и Apple во првиот квартал забележале пад на испораката на паметни телефони на европскиот пазар, но и натаму се наоѓаат на првите две места на пазарот на паметни телефони на Стариот континент. Оваа година на европскиот пазар во текот…

НАСА испраќа хеликоптер на Марс: Тежок е само 1,8 килограми, а е 10 пати побрз од стандардниот…

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс во рамки на мисијата “Марсовски ровер” чиј почеток е планиран за 2020 година. “Идејата за хеликоптер кој надлетува небо на друга планета е возбудлива”, соопшти НАСА. Во прилогот објавен од страна на “BBC”…

Масакр во појасот Газа, бројот на мртви расте од минута во минута! Хаос пред отворањето на…

Министерството за здравство во Газа во понеделникот објавило дека бројот на жртви во израелскиот оган кон палестинските демонстранти во Појасот Газа пораснал на 25. Уште 448 лица биле ранети, рекол портпаролот на министерството Ашраф…

Нема повеќе криење: Американската војска ќе може да ве препознае и во целосен мрак

Иако истражувачите веќе докажаа дека ваквиот начин на идентификација е возможен, сепак тие најавуваа развој за технологијата што повеќе да се унапреди. Американската војска е одговорна за цела низа на изуми и технологии кои што денес ги…

Брутална одмазда на принцот Хари за смртта на неговата мајка: Еве кого не сака да види на својата…

Само ретки фотографи ќе може да фотографираат на венчавката на Хари и Меган, а истото се однесува и за телевизиските екипи. "Конфликтот меѓу нас медиумите и нив резултираше со ситуацијата што ја имаме денес", рекол Артур Едвардс, фотограф…

Сергеј Лавров за територијата на Сирија која што е под контрола на Американците: Таму се случуваат…

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека се случуваат „чудни работи“ на територијата на Сирија во близина на границата со Јордан која што е под контрола на САД. Рускиот министер за надворешни работи изјави дека деловите од…

Откриени страшни тајни експерименти на ЦИА: Луѓето биле заморчиња, а не знаеле! Никогаш не…

Болницата во Монтреал во 50-тите и 60-тите години психијатриските пациенти ги подложувала на електрошокови, лекови за спиење и големи дози на ЛСД. Нивните семејства и денес е борат со последиците од тие методи. Велма Орликов во 1956. година…

Ова мистериозно племе не се променило 55.000 години, и посетата овде би била смртоносна

Луѓето отсекогаш биле желни да истражуваат непознати земји и култури. Сепак, постои едно племе кое живее на изолиран остров кој никој не се осмелил или пак има право да го посети. Островот Северен Сентинел, еден од Андаманските Острови во…

После големиот скандал со Фејсбук: Кембриџ Аналитика прогласи банкрот и престанува со работа

Британската интернет аналитичка компанија Кембриџ Аналитика, компанија која што се најде во центарот на скандалот поради злоупотребата на личните податоци на над 80 милиони корисници на Фејсбук во политчки кампањи, соопшти дека прогласува…