Скопјанец ограбил седум аптеки во Битола

Во период од четири месеци Д.Ј. од Скопје ограбил седум аптеки во Битола. МВР соопшти дека пријавениот со закана со пиштол извршил разбојништва, при што ги одземал парите од дневниот промет, како и шишиња метадон. Со сторените дела…

Удрил во велосипедист, побегнал и потоа сам се пријавил

Вчера во 23 часот и 50 минути на тротоар на булевар „Илинденска“ во Тетово се случила сообраќајна незгода. Имено патничко моторно возило „Форд С макс“ со тетовски регистерски ознаки, управувано од 48- годишниот Н.С од Голема Речица удрил во…

Охрид: Влегол и насилно си ги земал децата кои од социјално биле дадени кај згрижувач

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 35-годишниот Р.Б од Охрид за сторено  кривично дело „одземање малолетник“. На 05.04.2018 година во Охрид на улица “Александар Туринџиев” пријавениот во домот на лице, кај…

Прободено момче кај „Дижонска“- со тешка повреда итно пренесено во болница

Синоќа во Секторот за внатрешни работи Скопје С.И.(42) пријавил дека околу 20,30 часот кај паркот спроти улицата "Дижонска" Ф.А. (19) со употреба на нож му нанел рана на неговиот 16 годишен син. Тој бил пренесен во Градската општа болница…

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА: Пешак почина на лице место

Педесет и три годишниот Б.И. од скопското село Буковиќ починал откако во атарот на селото бил удрен од моторно возило Ауди А4, управувано од А.А. (23) од Скопје. Според полицискиот билтен, во незгодата пешакот од здобиените повреди починал…

Пар од Кичево врзан и ограбен во својот дом

Во 02 часот и 30 минути по полноќ во село Србица, кичевско, во домот на 67-годишниот И.И. во собата каде спиеле со неговата сопруга влегле две маскирани непознати лица, маскирани коишто ги врзале него и неговата сопруга и им ги одземале…

Таксист ограбен од патниците што ги возел

Синоќа во Скопје, Д.А. вработен како таксист, со патничко моторно возило „Рено Меган Скеник“ со скопски таблици, сопственост на такси компанија, превезувал две непознати машки од автобуска станица „Рекорд“ до улица „Џон Кенеди“, кои му…

За 30 денари и впериле пиштол во глава и ја демолирале пекарата

На 22.04.2018 година е пријавено дека околу 00,15 часот во Скопје на улица „Христо Татарчев" во фурна „Христина Клас", додека Љ.Н.(64) од Скопје, била на нејзиното работно место заедно со нејзиниот син дошле три непознати лица во…

Скопјани се испотепале за девојка: Летале чаши и флаши

Поради недоразбирање за девојка, настанала тепачка меѓу тројца скопјани, кои се удирале со флаши и чаши во ресторан на булеварот „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Во тепачката учествувале 20 годишно момче А.Д од едната и 25-годишниот В.П.…

Автомобил излета од пат кај патарината Градско

Едно лице е повредено откако автомобил „БМВ“ излетал од патот Неготино-Велес, на петстотини метри пред патарината Градско, информира Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. „Повреден е возачот на патничкиот автомобил со скопски…