ТЕТОВО: ТРОЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ ИЗБОДЕЛЕ 17-ГОДИШНО МОМЧЕ

СВР Тетово поднесе кривична пријава против двајца 16- годишници од село Теново и против еден 15-годишник од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. Пријавените на 6.ноември минатата година околу…

Столтенберг: Решавање на името, но и реформи – суштински за влез во НАТО

Приклучувањето во НАТО бара напор и заложби, но вратите на НАТО остануваат отворени. Реформите не се лесни, но можат да се спроведат, затоа сите треба конструктивно да работат. Сакаме да бидете дел од НАТО, порача Генералниот секретар на…

Заев: Со поддршката од НАТО, Македонија успеа да ги исполни критериумите за влез во Алијансата

Оваа посета е од клучно значење. 2018 година ќе биде клучна година за Македонија и регионот. Време е процесите за интеграцијата да ги донесеме при самиот крај, рече премиерот Зоран Заев по средбата со генералниот серетар на НАТО, Јенс…

Споменикот на Крал Марко испишан со кукасти крстови (ФОТО)

Во текот на изминатата ноќ непознати сторители испишале кукасти крстови на споменикот на Крал Марко во центарот на Прилеп. Инспекциските служби при Општина Прилеп го регистрираа овој вандалски чин, а во текот на денот споменикот беше…

Црвен аларм: Олуја беснее низ Европа! Ветерот буквално ги расфрла луѓето по улица! Откажани сите…

Сите летови на амстердамскиот аеродром Шипол се откажани, во Велика Британија неколку илјади домови останале без струја, а наставата во училиштата во некои делови на Германија е откажана поради олујата која го погодила северозападот на…

Иванов: Нема да го потпишам Законот за јазици

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов во своето денешно обраќање до јавноста изјави дека на 11 јануари Собранието без јавна дебата го изгласа Законот за употреба на јазици. Иванов нема да го попише законот. „Денес упатив писмо до Собранието…

Пожар пеплоса куќа во Ресен, две семејства останаа без кров над глава (видео)

Пожар кој избувнал утринава околу 11 часот и 20 минути во Ресен на улица „11. Септември“ целосно пеплоса една куќа, а делумно ја зафати соседната. Во пожарот нема повредени лица. Очевидци за ТВ Орбис раскажуваат за големиот пожар кој ги…

Маж со нож и сукало се заканувал на вработени на бензинска

Вчеравечер околу 22.20 часот В.Н.(37) од скопското село Долно Соње вработен во Агенција за обезбедување, пријавил дека околу 21.40 часот на бензинската пумпа лоцирана на бул.„Србија" вработените биле вознемирувани од машко лице кое кон нив…

Метероид експлодирал над Америка (ВИДЕО)

Силен блесок пропратен со силна експлозија вчера го осветли небото во американската држава Мичиген. Блесокот и експлозијата беа снимени од бројните камери на автомобилите, но и од безбедносните камери на објектите. Како што објави…

Тепачка во затвор, еден затвореник однесен во Клинички центар

Вчера околу 12.15 часот во Казнено поправна установа -Затвор Идризово, во амбулантното одделение, настанала тепачка помеѓу затворениците М.З.(36) и Д.Р.(42). Во тепачката на Д.Р. му се нанесени тешки телесни повреди констатирани на Клиника…