40- годишен пробиштипјанец се обидел да силува 18-годишна штипјанка, откако не успеал ја претепал

Во неделата околу 4 часот во Штип, Д.Н. (40) од Пробиштип извршил силување во обид над К.Д. (18) од Штип. Д.Н. преку СМС пораки и се заканувал на К.Д. дека, доколку не дојде кај него, ќе оди кај нејзините родители и ќе и направи сериозни проблеми.

По тоа, таа отишла кај него и Д.Н. се обидел со сила да ја натера да имаат сексуален однос. Тој и ја удрил главата во ѕид нанесувајќи и неколку удари со тупаници во пределот на главата и телото, но К.Д. успеала да побегне.

Од страна на лекар бил извршен преглед над К.Д., констатирани и се телесни повреди.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Штип. Д.Н. бил приведен и задржан во СВР Штип за понатамошна постапка.

По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „силување во обид“, казниво по член 186 во врска со член 19 од Кривичниот законик на Република Македонија.

Извор ЛОКАЛНО

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашиот емаил нема да биде објавен јавно.