ПРИВЕДЕН КИЧЕВЧАНЕЦ – ВО ЏИП СЕ ОБИДЕЛ ДА СКРИЕ АРСЕНАЛ СО ОРУЖЈЕ

Полициски службеници од Кичево, на 11-ти јануари годинава во домот на С.Ѓ. (49)  извршиле претрес, при што неговиот син Ј.Ѓ. бил забележан како во џип „Чироки“ со кичевски регистарки ознаки, ставал огнено оружје.

Полицајците извршиле преглед на возилото, при што биле пронајдени и одземени: три пиштоли, една автоматска пушка, една полуавтоматска пушка, ловна и воздушна пушка, рачна бомба, една граната за светлосен сигнал, една звучна граната, топовски удар, повеќе оквири за автоматска и пиштолска муниција и околу 270 парчиња пиштолска и автоматска муниција.

Ј.Ѓ. бил лишен од слобода и однесен во Полициската станица – Кичево, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

Извор ЛОКАЛНО

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашиот емаил нема да биде објавен јавно.