Меј: Работиме на најдобар договор за Брегзит за Британците

Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека нејзината Влада работи на постигнување на договор за Брегзит со Евроспката унија, што ќе биде најдобар за Британците.

Ваквата изјава на Меј претставува реакција на тврдењето на лондонскито градоначалник Садик Кан дека ако Велика Британија не постигне трговски договор со ЕУ, би можела да загуби речиси половина милион работни места.
Меј изјави дека бројката што ја споменува Кан се однесува на сценарио доколку Велика Британија ја напушти Унијата без да биде постигнат договор со Брисел за Брегзитот.

– Ние вложуваме напори за постигнување најдобро сценарио за британскиот народ при Брегзитот, нагласи Меј, додавајќи дека е уверана оти Лондон може да постигне „добар договор“ со ЕУ.

Извор ИДИВИДИ

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашиот емаил нема да биде објавен јавно.