Леопарди убиле три деца во Индија

Најмалку три деца починаа во серија напади на леопарди во рурални делови на Индија, соопштија експертите за заштита на животната средина.

Две деца се убиени во село во централна Индија во неделата, а нападот го извршил, најверојатно, истиот леопард, а 14-годишно момче загина на северот на земјата во близина на заштитениот природен резерват.

Нападите од леопарди во Индија, земја во која живеат 1,3 милијарда луѓе, се случуваат десетпати годишно.

Од организацијата за заштита на леопардите наведуваат дека луѓето живеат покрај овие животни, а мал процент од населението е нападното.

Координарот на програмата за заштита на тигрите на Светската фондација за природа, Пранав Чанчани, рече дека приказната за луѓето и леопардите е во целост приказна за соживот.

Сиромашните слоеви на општеството, кои живеат во импровизирани куќи, без струја, во близина на шума или шеќерна трска, се најчесто цел на напади.

Во сојузната држава Утар Прадеш леопардите убиле најмалку пет лица од почетокот на минатата година.

Извор MAKFAX

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашиот емаил нема да биде објавен јавно.