Баба случајно зготвила патка со канабис за Божик

Седумчлено семејство во чешкиот град Вратимов за Божик завршило во болница со вртоглавици, мачнина и халуцинации. Бабата, која подготвувала патка за празничната вечера ненамерно ставила канабис во јадењето. Таа ја користела марихуаната за медицински цели, а во јадењето ја ставила по грешка, наместо друг зачин.

Во болница завршиле четворица возрасни, на возраст од 37 до 71 година, и две деца, од три и шест години. Лекарите прво помислиле дека тие се затруле со јаглен-моноксид, но откако утврдиле дека во куќата не истекувал гас, откриле дека патката што бабата ја подготвувала за вечера била „зачинета“ со канабис.

Чешката полиција започнала кривична постапка против бабата заради „подготовка на недозволени дроги“.

Извор reporter

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашиот емаил нема да биде објавен јавно.