Отворен најдолгиот стаклен мост на светот [ВИДЕО]

Во северната кинеска покраина Хебеи завршена е изградбата на најдолгиот стаклен мост на светот, а првите посетители поминаа по него уште во неделата.

Мостот е долг 488 метри, широк 4 метри, додека висок 218 метри.

Овој несекојдневен мост ќе ги поврзува Пингсанг и малото туристичко место Хонгјаг.

Мостот има за 3,5 товарен капацитет од стандардините мостови во Кина. Исто така, истакнато е дека може да издржи земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтер.

Погледнете во видеото како изгледа мостот:

Извор ПРЕС24

Би можело да ве интересира Повеќе од овој автор

Оставете реплика

Вашиот емаил нема да биде објавен јавно.